Rozhovor se Zlatou Maděřičovou, ekonomkou z Podluží a zakladatelkou Jihomoravské komunitní nadace, a Helenou Továrkovou, ředitelkou Nadace Veronica. Tématem je vztah folklóru a udržitelnosti, folklóru a ochrany přírody. Připravil Jan Hanák.
Zlata Maděřičová chtěla po roce 2000 s dalšími pár lidmi z Moravské Nové Vsi podpořit komunitní aktivity, začít něco u nich na dědině dělat a vedlo to k založení Jihomoravské komunitní nadace, sice malé organizace, která už má ale za sebou několik vydaných knih a kalendářů a desítky akcí a projektů. https://www.jmkn.cz/
Přestože se nechtěla věnovat folklóru, protože je ho na Podluží všude dost a každý se mu věnuje, tak nakonec zjistila, že řada věcí se i pomíjí. Začala schraňovat staré všední kroje po odcházejících babičkách a tetičkách, aby je lidé nevyhazovali na smeťáky. Zachytila na fotkách i poslední babičky, které na Podluží chodily a chodí každý den v kroji. Zachraňování krojů ji vedlo k tomu, že začala sbírat a hledat nový život věcem, které byly tradiční součástí vesnického života, ale s růstem blahobytu se jich lidé zbavovali - porcelán, keramika, vyšívané obrazy, staré hrnce, povlečení, ubrusy. Založila tradici bleších trhů u sebe doma, díky kterým už tisíce věcí našly nový domov po celé zemi.
Společně s knihovnou v Břeclavi založila konferenci Živý folklor. https://zivyfolklor.cz/ Ve spolupráci s Nadací Veronica hledají pro zachráněné kroje z Podluží nový domov, díky přehlídkám a úspěšným burzám krojů. Také pořádají dílny, kde lidé společně spravují kroje nebo si sami navrhují ornamenty inspirované přírodou. Díky této spolupráci se podařilo zachránit už stovky kusů krojů a nastartovat celé hnutí "Folklore´s not dead", v jehož rámci mladí lidé nosí tyhle všední kroje spolu se svým běžným oblečením. Finanční dary za kroje již podpořily řadu ekologických projektů.