O aktivitách společnosti, která zhodnocuje prostředky brněnské diecéze, hovoří s Petrem Prokšem a Tomášem Kouřilem Martin Holík. Ve třetí části hovoříme podrobně o zahušťování města, o využívání proluk, brownfieldů a zastavíme se podrobněji u nejzajímavějšího místa - u projektu Klášter, totiž bývalého kláštera voršilek na Josefské ulici.
Již za 6 let stát zcela přestane přispívat na platy duchovních a v roce 2043 zcela skončí i platby státu za církevní restituce. Od této chvíle si budou muset veškeré financování zajišťovat samy.
Bylo by jistě chybou čekat na tento termín se založenýma rukama, spotřebovávat přicházející náhrady a doufat, že bude možné po tomto datu zajistit financování jen z výnosů sbírek a stávajícího majetku. Dobrý hospodář si připravuje dlouhodobé zdroje s dostatečným předstihem.
Právě s výhledem na ukončení státní spoluúčasti na financování církví založilo Biskupství brněnské holding Urbanon, do kterého vkládá většinu přicházejících náhrad z církevních restitucí s cílem rozumně tyto prostředky investovat a zhodnocovat. Tak, aby v dlouhodobé perspektivě bezpečně zajistily provoz brněnské diecéze.
Naším hostem bude Petr Prokš, předseda představenstva holdingu Urbanon. Budeme se ptát, jestli by skutečně církve měly investovat a podnikat, nebo co všechno spadá pod termín "financování církví" pod nímž si mnozí představují jen platy duchovních. Zjistíme, jak těžké je investovat s přísnými etickými mantinely, které vyplývají z osoby vlastníka - církevního subjektu. Dozvíme se, do jakých projektů církevní holding investuje a s jakými obtížemi, způsobenými někdy i prostou lidskou nenasytností a zlými úmysly se tyto projekty musí vypořádat.
Toto téma má tři rozhovory, tento je závěrečný