Art protis. Unikátní výtvarná technika z brněnské Vlněny inspiruje vysokou módu v Miláně. A k tomu udržitelně. - Na stole je téma

Art protis. Unikátní výtvarná technika z brněnské Vlněny inspiruje vysokou módu v Miláně. A k tomu udržitelně.
4.10.2023
0:00 54:36

Rozhovor se Světlanou Ruggiero Kulíškovou, textilní výtvarnicí, zakladatelkou a vedoucí oboru Ekotextil design na Střední škole umění a designu v Brně na Francouzské, a Helenou Továrkovou, ředitelkou Nadace Veronica, o udržitelné módě, která nemusí mít podobu jen obnošeného pytle, ale špičkového designu. Světlana, vdaná za italského filmaře, strávila léta v jednom ze světových center módy Miláně. Přesto svou největší módní inspiraci nalezla v Brně, kde v padesátých letech, v tehdejší Vlněně, vznikla unikátní technika Art protis a jediný stroj, který ji "umí", nikoliv překvapivě využívá při výuce. Připravil Jan Hanák.

Díky matce, která pracovala v brněnské Vlněně, se Světlana už jako studentka textilní školy na Francouzské seznámila s technikou Art protis. Po dalších studiích na FAVU VUT žila a pracovala v Itálii, kde techniku Art protis prosadila ve studiu, které návrhářům a módním značkám nabízí materiály pro tvorbu. Zpracovávala art protisy pro přední světové módní značky, jako je Prada nebo Jil Sander, přičemž naložila různé textilní zbytky od dané značky do auta v Miláně, přijela s nimi do Brna, kde je na škole na Francouzské poslední funkční stroj na art protis, zpracovala desítky metrů materiálu a jela s výslednou textílií zpět do Milána. Svá vlastní díla zpracovaná art protisem vystavovala v Itálii například na přehlídce Salone del Mobile. Po návratu do Česka založila iniciativu Brno šije, která se stala rychle populární, nabízela kurzy pro laiky, kde se učili šít. Nastartovala tím boom šicích kurzů a iniciativa stále pokračuje. Na základě tohoto úspěchu ji oslovili ze Střední školy umění a designu, aby navrhla nový textilní/návrhářský obor, a tak vznikl obor Ekotextil design, jediný návrhářský obor v Česku (a přinejmenším střední Evropě) zaměřený nejen na design, ale i na udržitelnost už od samého počátku. Studenty učí, že na nich spočívá zodpovědnost za to, co vytvoří. Části ekologické stopy se dá předcházet už ve fázi návrhu. Učí je přemýšlet o použitých materiálech, používat recyklované nebo upcyklované materiály, přírodní barvení, učí je nebát se zpracovat i malé zbytky textilu technikou Art protis.

Art protis je unikátní patentovaná československá technika, se kterou tvůrci v padesátých až sedmdesátých letech získali řadu ocenění na světových výstavách Expo a na dalších uměleckých přehlídkách. Vznikla v Brně díky spolupráci technologů a výtvarníků. Jde o výtvarně pojatou netkanou textilii vytvářenou na speciálním stroji kladením materiálu na podklad, který je pak strojem prošit. Netkané textilie se všude jinde vyrábějí a používají jen pro účelové, technické využití. Jen v Československu vzniklo toto výtvarné pojetí, jakkoliv bylo v osmdesátých letech zprofanováno tím, že v každé domácnosti visel kus art protis tapisérie na zdi, přičemž už šlo o sériově vyráběné a umělecky nepříliš kvalitní kusy.

Populární epizody podcastu Na stole je téma

Nejnovější epizody podcastu Na stole je téma

Musica non grata
26.4.2024
0:00 53:53
Finanční gramotnost 4 - Nemovitosti
23.4.2024
Šťastný Radovan Šťastný
19.4.2024
0:00 51:16