To, jak lidé vnímají halucinogenní látky, je rozkročeno mezi idealizací, jako by šlo o všelék, a démonizací, jako by šlo o smrtelné nebezpečí. Přitom ještě v 60. letech se jednalo o velmi nadějné medikamenty pro léčbu duševních onemocnění, závislostí a otevření se spirituálním prožitkům. Jak a proč se tedy stalo, že se v USA v roce 1970 psychedelika dostala na seznam zakázaných látek číslo 1 a tam jsou zapsána dodnes?
Michael Pollan provádí čtenáře historií psychedelik a jejich využitím v lékařském a vědeckém kontextu, ale i jejich vlivem na společenský vývoj. Dotýká se také osobností, které v tomto vývoji sehrály zásadní roli, ať už objevitele LSD Alberta Hofmanna, Timothyho Learyho, Alexandera von Humboldta, či spisovatele Aldouse Huxleyho, autora přelomové knihy Brány vnímání. Autor vkládá navíc svůj subjektivní přínos sdílením osobních prožitků, které sám jakožto „psychonaut“ prožil při svých psychedelických cestách.
Pollanovo vyprávění není jen o psychedelických látkách, ale o nekonečné hádance lidského vědomí a o tom, jak najít smysl své existence v radostech a utrpení světa.
Věděli jste, že:
Audioknihu Jak se mění vědomí v nejlepším obchodě s audioknihami Audiolibrix.
Knihu a e-knihu Jak se mění vědomí na webu nakladatelství Audiolibrix